143k views
2 votes
$33 for 6 sandwiches find the unit rate

User Lazylead
by
5.0k points

1 Answer

2 votes

Answer:

$ 5.5

Explanation:

$33 for 6 sandwiches.

For 1 sandwiche = ?

Now,

= 33 ÷ 6

= $5.5

Thus, the unit rate is $5.5

User Lalit Choudhary
by
5.2k points