14.4k views
4 votes
You are looking down on a single coil in a constant magnetic field B = 1.2 T which points directly into of the screen. The dimensions of the coil go from a = 8 cm and b = 17 cm, to a* = 16 cm and b* = 22 cm in t = 0.04 seconds. If the coil has resistance that remains constant at 1.2 ohms. What would be the magnitude of the induced current in amperes?

1 Answer

1 vote

Answer:

The current is
I = 0.5425 \ A

Step-by-step explanation:

From the question we are told that

The magnetic field is
B = 1.2 \ T

The first length is
a = 8 \ cm = 0.08 \ m

The second length is
a^* = 16 \ cm = 0.16 \ m

The first width is
b = 17 \ cm = 0.17 \ m

The second width is
b^* = 22 \ cm = 0.22 \ m

The time interval is
dt = 0.04 \ s

The resistance is
R = 1.2 \ \Omega

Generally the first area is


A = a * b

=>
A = 0.08 * 0.17

=>
A = 0.0136 \ m^2

The second area is


A^* = a^* * b^*

=>
A^* = 0.16 * 0.22

=>
A^* = 0.0352 \ m^2

Generally the induced emf is mathematically represented as


\epsilon = - ( B * [A^* - A])/(dt)

This negative show that it is moving in the opposite direction of the motion producing it

=>
|\epsilon | = ( 1.2 * [ 0.0352-0.0135])/(0.04)

=>
|\epsilon | = 0.651 \ V

The induced current is


I = (|\epsilon|)/(R)

=>
I = ( 0.651)/(1.2)

=>
I = 0.5425 \ A

User FrostedCookies
by
7.0k points