Answer:
$217.668
Explanation:
The computation of net income is shown below:-
ROE = Profit Margin × Total Asset Turnover × Equity Multiplier (Assets ÷ Equity)
ROE = (Profit Margin) × (Sales ÷ Total Assets) × (1 + Debt-Equity ratio)
16% = Profit margin × ($4,400 ÷ $2,985) × ( 1 + 1.20)
16% = Profit margin × 1.47 × 2.20
16% = Profit margin × 3.234
Profit margin = 16% ÷ 3.234
= 0.04947
Now as we know that
Profit margin = Net income ÷ Sales
0.04947 = net income ÷ $4,400
net income is
= $4,400 × 0.04947
= $217.668