Answer:
The magnitude of the rate of change of the flux through the coil is 2.82 x 10⁻³ T.m²/s
Step-by-step explanation:
Given;
radius of coil, r = 8 cm = 0.08 m
number of turns of the coil, N = 110 turns
the induced emf through the coil, E = -310mV
The induced emf through the coil is given by;

Where;
dФ/dt is the magnitude of the rate of change of the flux through the coil

Therefore, the magnitude of the rate of change of the flux through the coil is 2.82 x 10⁻³ T.m²/s