160k views
5 votes
If 5.0 mL of a Sports Drink with an absorbance reading of 0.34 was diluted with water to 10.0 mL and was read by the colorimeter, what is the expected absorbance of the solution

User Ello
by
6.9k points

1 Answer

4 votes

Answer:

the expected absorbance of the solution = 0.17

Step-by-step explanation:

From the information given:

Using Beer's Lambert Law, we have

A = ∈CL

where;

A = Absorbance

∈ = extinction coefficient

C = concentration

L = cell length

Since Absorbance is associated with concentration.

Assuming the measurement were carried out in the same solution; Then ∈ and L will be constant and A ∝ C ----- (1)

Let consider the concentration to be C (mol/L)

5.0 mL of a Sports Drink = 5.0 mL × C (mol)/1000 mL

= 5C/1000 mL

was diluted with water to 10.0 mL

So, when diluted with water to 10.0 mL; we have:

The new concentration to be :
((5 C * 1000) \ mol )/((1000 * 10 * 1000)\ mL)

Since :1000mL = 1 L

The new concentration =
(C \ mol )/(2 \ L)

As stated that the initial absorbance reading
A_1 = 0.34

The expected absorbance reading will be
A_2 = ???

From (1)

A ∝ C


(A_2)/(A_1)=(C_2)/(C)


A_2 = (A_1)/(C)


A_2 = (0.34)/(2)


A_2 = 0.17

Thus ; the expected absorbance of the solution = 0.17

User Wasker
by
7.2k points