Answer:
Ben earned the most as 6 of 16.5 as a percentage = (6*100):16.5 =36.36%
We check with Elsa and she earned the least as (5*100):16.5 =30.31%
Cal earned the average as 5.5 of 16.5 as a percentage = (5.5*100):16.5 =33.33%
Explanation:
E + B = 11hrs
E + C = 9hrs
B+C = 9.9 hrs
Lets say the house was 100ft sq
if E took 5.5 hrs
B took 5.5hrs we would have 11
C took 3.5 hrs we would have 9hrs for E+C
B took 5.5 hrs + 3.5hrs we are 0.9hrs short and see that B would need to take 0.9 more which means E works 0.9hrs less and shares 0.4 less with C having 0.5 less which gives B an extra 0.4 instead of 0.9
This equates to B: 5.9 , C: 3.9 , E: 5.1
We can change to B: 6 , C: 3.94 , E: 5.4
= E+B = 11.4 = 11
= E+C = 8.99 = 9
= B+C = 9.94 = 9.9
Percentages of fixed net pay when B: 6 , C: 3.94 , E: 5.4 = 6+ 3.94+ 5.4 = 100
Time when 15.34 hrs = 100% if working same rate changes to 16.5hrs to account for the hours given 8am-1.30pm 8am-1.30+ 9am-1.30+ = minimum 1hr more = 2pm
Cal worked 8 am till 1.30 pm = 5.5hrs = 1.66hr extra
Ben worked 8am till 2pm = 6 hrs = 0 hr extra together worked 11.5hrs
Elsa worked 9am till 2pm = 5 hrs = -0.4hr less
11.5+ 5 = 16.5 This equals 16.5hrs = 100%
Ben earned the most as 6 of 16.5 as a percentage = (6*100):16.5 =36.36%
Cal earned the average as 5.5 of 16.5 as a percentage = (5.5*100):16.5 =33.33%
We check with Elsa and she earned the least as (5*100):16.5 =30.31% is the same as 100-69.67%