Answer:
$6 per unit
Step-by-step explanation:
using the weighted average method:
units completed 92,000 x 100% (both materials and conversion)
ending work in progress 24,000
- materials 90% completed = 21,600
- conversion 40% completed = 9,600
equivalent unit conversion costs = total conversion costs / total equivalent units of conversion
- total conversion costs = $20,320 + $15,240 + $$182,880 + $391,160 = $609,600
- total equivalent units of conversion = 92,000 + 9,600 = 101,600
equivalent unit conversion costs = $609,600 / 101,600 units = $6 per unit