Answer:
0.6955x
Explanation:
Given the following :
Promotional discount on items = 35%
Sales tax on items = 7%
Original cost of items = x
First we obtain the cost of item after the promotional discount is applied
Cost of item :
Original price - (original price * promotional discount)
x - (x * 0.35) = x - 0.35x
Cost of item = 0.65x
Then the sales tax is added :
Total amount after tax:
Cost of item + (cost of item × sales tax rate)
0.65x + (0.65x * 0.07)
0.65x + 0.0455x
= 0.6955x