Answer:
4,400 deer
Step-by-step explanation:
Total fund received = Fixed cost + Variable cost
$54,000 = $10,000 + $10 × Variable cost
$44,000 = $10 × Variable cost
Therefore,
Variable cost = 4,400 deer
7.6m questions
10.2m answers