131k views
3 votes
If 6 oz cost $2.10 and 8 oz cost $2.80 and 16 oz cost $5.60. How much would 20 oz cost

User Jvperrin
by
4.6k points

1 Answer

6 votes

Answer:

$7.00

Explanation:

Since each of them are 35 cents per ounce

20 x 0.35 = 7

User Pablojim
by
5.0k points