172k views
5 votes
Your rich uncle has promised to sell you his vintage car, which is worth $50,000, for just $10,000 if you can raise that amount by your sixteenth birthday. There are fifteen months until your birthday and you currently have $9359.08 in a money market account earning 5% interest annually. Using this information and the continuously compounding interest formula:

User Rotten
by
6.5k points

1 Answer

6 votes

Answer:

The question is incomplete:

Answer the following questions::

a. How long will it take this bank account to reach $10,000? Explain how you determined this and show your work.

b. Will you have enough money to buy the car 15 months from now? Will the account have some money left over?

a)

FV = PV x e^rn

FV = future value

PV = present value

e = 2.7183 (always)

r = interest rate

n = time

10,000 = 9,359.08 x 2.7183⁰°⁰⁵ⁿ

2.7183⁰°⁰⁵ⁿ = 10,000 / 9,359.08 = 1.06848109

ln 2.7183⁰°⁰⁵ⁿ = ln 1.06848109

0.05n = 0.066238097

n = 0.066238097 / 0.05 = 1.3248 years

1.3248 years = 1 year, 3 months and 27 days

b)

Since it takes 1 year, 3 months and 27 days to have $10,000, you will not have enough money if you leave it there for 15 months. Total balance at the end of 15 months:

FV = 9,359.08 x 2.7183⁽⁰°⁰⁵ ˣ ¹°²⁵⁾

FV = 9,359.08 x 2.7183⁰°⁰⁶²⁵

FV = 9,359.08 x 1.064494904 = $9,962.69

User Gerald Chifanzwa
by
7.3k points