139k views
1 vote
A 16-ounce bottle of shampoo costs $4.69. What is the price per ounce, rounded to the nearest cent? $0.29 $0.34 $2.93 $3.41

2 Answers

7 votes

Answer:

A i got it right in edge

Explanation:

User Abhinav Puri
by
7.7k points
4 votes

Answer: Choice A) 0.29 dollars

Work Shown:

16 ounces = 4.69 dollars

16/16 ounces = 4.69/16 dollars .... divide both sides by 16

1 ounce = 0.293125 dollars

1 ounce = 0.29 dollars .... rounding to the nearest cent

User Nishant Solanki
by
8.4k points

Related questions

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories