220k views
5 votes
What is the tension in the cord after the system is released from rest? Both masses (A and B) are 10-kg.

User Yevgen
by
7.1k points

1 Answer

7 votes

Answer:

98 N.

Step-by-step explanation:

Given data: mass= 10 kg, gravity= 9.8 m/s2

required: tension in the cord= ?

solution:

formula of tension= mass x gravity

by putting values of mass and gravity, we get

tension= 10 x 9.8

tension= 98 N. Ans

If the mass of the object which is attached with both ends of cord is 10 kg, so the tension which is a opposite force of weight is 98 N.

User Tijs
by
7.8k points