Answer:
1) 11.85 m
2) 89300 mm
Step-by-step explanation:
1) The tortoise starting from point A travels 12 m west and then 150 millimeters (mm) east.
The distance traveled by the tortoise is the differrence between the distance traveled west and the distance traveled east.
Distance traveled west = 12 m
Distance traveled east = 150 mm
But 1 m = 1000 m, Therefore:
Distance traveled east = 150 mm = 150/1000 m = 0.15 m
Distance west the tortoise is from point A = Distance traveled west - Distance traveled east = 12 - 0.15 = 11.85 m
2) 1 cm = 10 m, 1000 mm = 1 m. Therefore:


X = 80 m+145 cm+7850 mm = 80000 + 1450 + 7850 = 89300 mm