88.1k views
5 votes
The football team need to buy Gatorade for Saturdays big game . They have two option. The first option us they can buy it pre-made in a 48 ounce for $3.84 for each bottle. Or they can buy packet and mix it with water. Each packet make 64 ounces and it will cost $4.80. Find the ounce per cost

1 Answer

5 votes

The question is incomplete. Here is the complete question.

The football team needed to buy Gatorade for Saturday's big game. They have two options. The first option is they can buy it pre-made in 48 ounces bottles for $3.84 for each bottle. Or they can buy packets and mix with water. Each packet makes 64 ounces and will cost $4.80.

a) Find the cost per ounce of each.

b) Which size costs less?

c) The team will need to buy 192 ounces of Gatorade. How much do you save using the choice from answer b?

Answer: a) Pre-made: $0.08 cost per ounce; Packet: $0.075 cost per ounce

b) Packets

c) Save $0.96.

Explanation:

a) Cost per ounce:

Pre-made:


(3.84)/(48) = 0.08

Packet:


(4.8)/(64) = 0.075

b) Comparing costs per ounce, packets costs less than pre-made.

c) Buying packets, the cost will be:

0.075*192 = $14.4

Buying pre-made:

0.08*192 = $15.36

Comparing costs, pre-made is 0.96 more than packets, so they will save 96 cents.

User Cechode
by
6.9k points