118k views
1 vote
Mountain High Ski Resort offers two “Learn to Snowboard" packages - Package A gives you 5

group snowboard lessons for $200 or Package B gives you 10 group lessons for $350. Which
package is the least expensive per lesson? How much do you save per lesson going with that
package versus the other one? (Section 17.3) (1 point)

User KLaz
by
6.6k points

2 Answers

5 votes

Answer:

Packages A and C.

Explanation:

User Sanjay Goswami
by
5.8k points
7 votes

Answer: Package B is least expensive; Will save $5

Explanation:

Package A

$200 for 5 lesson=$40/lesson

Package B

$350 for 10 lesson=$35/lesson

35<40

Package B is least expensive

-------------------------------------------------------

40 (Package A)- 35 (Package B)

=$5

User Krads
by
5.9k points