68.7k views
0 votes
The bottle's mass is 0.2 kg. The diameter of its base is 10cm. How much pressure does the bottle exert on the table? A) 64 Pa B) 25 Pa C) 6.4 Pa D) 255 Pa

2 Answers

1 vote

Answer:

d 255 Pa

Step-by-step explanation:

User Jan Aagaard Meier
by
7.1k points
5 votes

Answer:

D) 255pa

Step-by-step explanation:

pressure= force/area

force = weight

weight= mass* gravitational acceleration

weight= 0.2kg*10m/s²

weight= 2N

area= πr² where r=1/2diameter

r=1/2diameter

r=1/2(10cm)

r=5cm or 0.05m

area= πr². where π 's approximate value is 3.14

area=3.14(0.05m)²

area=3.14 * 0.0025m²

area=0.00785m²

pressure= force/area

pressure=2N/0.00785m²

pressure=255pa approximately

User Charlana
by
7.8k points