Answer:
There are required 70.1 years for the activity of a sample of cesium-137 to fall to 20.0 percent of its original value
Step-by-step explanation:
The radioactive decay follows always first-order kinetics where its general law is:
Ln[A] = -Kt + ln[A]₀
Where [A] is actual concentration of the atom, k is rate constant, t is time and [A]₀ is initial concentration.
We can find rate constant from half-life as follows:
Rate constant:
t(1/2) = ln 2 / K
As half-life of Cesium-137 is 30.2 years:
30.2 years = ln 2 / K
K = 0.02295 years⁻¹
Replacing this result and with the given data of the problem:
Ln[A] = -Kt + ln[A]₀
Ln[A] = -0.02295 years⁻¹* t + ln[A]₀
Ln ([A] / [A₀]) = -0.02295 years⁻¹* t
As you want time when [A] is 20% of [A]₀, [A] / [A]₀ = 0.2:
Ln (0.2) = -0.02295 years⁻¹* t
70.1 years = t
There are required 70.1 years for the activity of a sample of cesium-137 to fall to 20.0 percent of its original value