234k views
0 votes
When Isaiah Company has fixed costs of $137,750 and the contribution margin is $29, the break-even point is

User Mxxk
by
6.4k points

1 Answer

5 votes

Answer:

Break-even point in units= 4,750 units

Step-by-step explanation:

Giving the following information:

When Isaiah Company has fixed costs of $137,750 and the contribution margin is $29

To calculate the break-even point in units, we need to use the following formula:

Break-even point in units= fixed costs/ contribution margin per unit

Break-even point in units= 137,750 / 29

Break-even point in units= 4,750 units

User Lexy
by
7.4k points