Answer:
1 volt and 0.5 volt
Step-by-step explanation:
Given data
voltage supplied Vs= 1.5 volts
resistance R1= 1000 ohms
resistance R2= 500 ohms
The total resistance is
Rt= 1000+ 500
Rt= 1500 ohms
The current I is given as

Voltage across R1

Voltage across R2

In series connection the current is the same for all components while the voltage divides across all components,the voltages consumed by each individual resistance is equal to the source voltage.