Answer:
ordering costs = $22.34
Step-by-step explanation:
economic order quantity (EOQ) = √(2SD / H)
- D = annual demand = 235
- H = holding cost = 35% x $12 = $4.20
- S = cost per order = ?
- EOQ = 50
50 = √[(2 x S x 235) / $4.20]
2,500 = (2 x S x 235) / $4.20
$10,500 = 2 x S x 235
S = $10,500 / (2 x 235) = $10,500 / 470 = $22.34