130k views
1 vote
Brady buys a 1 1/2 pound package of pulled pork for $12.60. From the choices below, select the unit price of the pulled pork in the package per pound.

User Tolani
by
5.0k points

2 Answers

2 votes

Answer:

$8.40/lb

Explanation:

$12.60

The unit price is ------------ = $8.40/lb

1.5 lb

User YannPl
by
5.4k points
4 votes

Answer:

Since you did not post the the choice I'll go with out them.

Explanation:

$12.60 ÷ 1 1/2=

12.60 ÷ 1.5= $8.40

User Marcelle
by
4.6k points