Answer:
Step-by-step explanation:
Charge on an electron (q) = 1.6 * 10 ^ -19 C
Velocity of electron (v) = 0.3037 * 300,000,000 = 91,110,000 m/sec
We know that, Force exerted on moving particle moving through a magnetic field :

1.2498 * 10 ^ -12 = 1.6 * 10^ -19 * 91110000 * B
B = 0.08573 T