149k views
5 votes
Karya Company produces a handcrafted musical instrument called a gamelan. The gamelans are sold for a unit price of $839 Selected data for the company's operations last year follow: Units in beginning inventory 0 Unit produced 11,000 Units sold 7,000 Variable cost per unit: Direct materials $150 Direct labor $450 Variable manufacturing overhead $47 Variable selling and administrative $19 Fixed costs: Fixed manufacutring overhead $790,000 Fixed selling and administrative $620,000 What are the unit product costs under absorption and variable costing system

User Tasmin
by
4.7k points

1 Answer

1 vote

Answer:

Results are below.

Step-by-step explanation:

Giving the following information:

Unit produced 11,000

Variable cost per unit:

Direct materials $150

Direct labor $450

Variable manufacturing overhead $47

Fixed costs:

Fixed manufacturing overhead $790,000

The absorption costing method includes all costs related to production, both fixed and variable. The unit product cost is calculated using direct material, direct labor, and total unitary manufacturing overhead.

The variable costing method incorporates all variable production costs (direct material, direct labor, and variable overhead).

Variable costing:

Unitary cost= 150 + 450 + 47= $647

Absorption costing:

Unitary fixed overhead= 790,000/11,000= $71.82

Unitary cost= 647 + 71.82= $718.82

User Fitzy
by
4.8k points