131k views
4 votes
If a sample of C-14 initially contains 1.6 mmol of C-14, how many millimoles will be left after 2250 years

User Zurfyx
by
7.1k points

1 Answer

4 votes

Answer: 1.2 millimoles will be left after 2250 years

Step-by-step explanation:

Expression for rate law for first order kinetics is given by:


t=(2.303)/(k)\log(a)/(a-x)

where,

k = rate constant

t = age of sample

a = let initial amount of the reactant

a - x = amount left after decay process

a) for completion of half life:

Half life is the amount of time taken by a radioactive material to decay to half of its original value.


t_{(1)/(2)}=(0.693)/(k)


k=(0.693)/(5730)=0.00012years^(-1)

b) Amount left after 2250 years


2250=(2.303)/(k)\log(1.6)/(a-x)


2250=(2.303)/(0.00012)\log(1.6)/(a-x)


\log(1.6)/(a-x)=0.117


(1.6)/(a-x)=1.31


{a-x}=(1.6)/(1.31)=1.2

Thus 1.2 millimoles will be left after 2250 years

User Jumpa
by
7.6k points