83.9k views
1 vote
Karen Smith bought Coca-Cola stock for $475 on March 31, 20X1. On November 15, 20X1, Karen received a non-taxable distribution of $155 on the 50 shares of stock she owned. She sold the stock for $300 on December 22, 20X1. What is her gain or loss on the sale

1 Answer

3 votes

Answer:

$20 loss

Step-by-step explanation:

Karen Smith bought a coca-cola stock for $475 in March 31, 20X1

She received a non taxable distribution of $155 on November 15, 20X1

The first step is to calculate the adjusted basis

= $475-$155

= $320

Karen sold the stock for $300 on December 22, 20X1

Therefore, her gain or loss on the sale can be calculated as follows

= $300-$320

= $20 loss

Hence Karen has a loss of $20 on the sale

User Sendy
by
7.7k points