147k views
1 vote
An expensive vacuum system can achieve a pressure as low as 1.53 ✕ 10−7 N/m2 at 26°C. How many atoms are there in a cubic centimeter at this pressure and temperature?

1 Answer

6 votes

Answer:

The value is
N = 3.708*10^(7) \ \ atoms

Step-by-step explanation:

From the question we are told that

The pressure is
P = 1.53 *10^(-7) \ N/m^2

The temperature is
T = 26 + 273 = 299 \ K

The volume is 1 cubic cm =
1 * 10^(-6) m^3

Generally according to the ideal gas law we have that


PV = NkT

here k is the Boltzmann constant with a value
k = 1.38 *10^(-23) \ J/K

=>
N = (PV)/( k T)

=>
N = ( 1.53 *10^(-7) * (1* 10^(-6)))/( 1.38*10^(-23) * 299)

=>
N = 3.708*10^(7) \ \ atoms

User Abe Haskins
by
7.5k points