202k views
1 vote
The cash flows associated with each expansion site are summarized below. The expansion is planned for 5 years, and the interest rate is 12% per year. Use the B/C method to determine which site, if any, is the most acceptable. The monetary unit is $ million.

Site A B C
Initial cost, $ 55 70 200
M&O Cost, $/year 3 4 6
Benefits, $/year 20 29 55
Disbenefits, $/year 0.5 2 2.1
A. Site A
B. Site C
C. Site B
D. None

User Beamie
by
8.5k points

1 Answer

2 votes

Answer:

C. Site B

Step-by-step explanation:

A benefit-cost (B/C) method is a decision making techi=niques that uses benefit-cost ratio (BCR) to give a summary of overall relationship between the relative benefits and costs and a project being proposed.

To calculated the present values (PV) of Maintenance and Operations (M&O) Cost, Benefits and Disbenefits, we use cumulative discounting factor (CDF) for calculating the present value (PV) of an ordinary annuity as follows:

CDF = [{1 - [1 / (1 + r)]^n} / r] …………………………………. (1)

Where;

r = interest rate = 12%, or 0.12

n = number of years = 5

Substitute the values into equation (1), we have:

CDF = [{1 - [1 / (1 + 0.12)]^5} / 0.12] = 3.60

We can now calculate the B?C of each Site as follows as follows:

a. Calculation of B/C ratio of Site A

Initial cost = $55

PV of M&O Cost = M&O Cost per year * CDF = $3 * 3.60 = $10.80

PV of Benefits = Benefits per year * CDF =$20 * 3.60 = $72.00

PV of Disbenefits = Disbenefits per year * CDF = $0.5 * 3.60 = $1.80

PV of Total Cost = Initial cost + PV of M&O cost + PV of Disbenefits = $55 + $10.80 + $1.80 = $67.60

B/C ratio of Site A = PV of Benefits / PV of tota cost = $72.00 / $67.60 = 1.07

b. Calculation of B/C ratio of Site B

Initial cost = $70

PV of M&O Cost = M&O Cost per year * CDF = $4 * 3.60 = $14.40

PV of Benefits = Benefits per year * CDF =$29 * 3.60 = $104.40

PV of Disbenefits = Disbenefits per year * CDF = $2 * 3.60 = $7.20

PV of Total Cost = Initial cost + PV of M&O cost + PV of Disbenefits = $70 + $14.40 + $7.20 = $91.60

B/C ratio of Site A = PV of Benefits / PV of tota cost = $104.40 / $91.60 = 1.14

b. Calculation of B/C ratio of Site B

Initial cost = $200

PV of M&O Cost = M&O Cost per year * CDF = $6 * 3.60 = $21.60

PV of Benefits = Benefits per year * CDF =$55 * 3.60 = $198.00

PV of Disbenefits = Disbenefits per year * CDF = $2.1 * 3.60 = $7.56

PV of Total Cost = Initial cost + PV of M&O cost + PV of Disbenefits = $200 + $21.60 + $7.56 = $229.16

B/C ratio of Site A = PV of Benefits / PV of tota cost = $198.00 / $229.16 = 0.86

Conclusion

1. Since the B/C ratio of only Site A and Site B are greater than 1, both are acceptable.

2. But since Site B's B/C ratio of 1.14 is greater Site A's B/C ratio of 1.07, Site B is the most acceptable. Therefore, the correct option is C. Site B.

User Dkhaupt
by
7.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.