84.2k views
1 vote
A company will need to replace 35% of their computers this year. If they replaced 140 computers this year, how many computers do they have in total?

1 Answer

4 votes

Hi

35/100= 140/ X

X = 100*140 /35

X= 14000/35

X= 400

There are 400 computer in the compagny.

User Jakub Szumiato
by
6.6k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.