26.7k views
0 votes
A 2-gallon bottle of fabric softener costs $30.24. What is the price per pint?

User MaxZ
by
7.4k points

2 Answers

5 votes

Answer:

3.43

12 pints

Explanation:

2 gallons = 12 pints. 30.24 divided by 12 is 3.43

User Prathamesh Gujar
by
8.5k points
4 votes

Answer:

$1.89

Explanation:

1 gallon= 8 pints

2gallons= 16pints

$30.24÷ 16= $1.89

User Gooziec
by
8.2k points

Related questions

2 answers
2 votes
204k views
2 answers
3 votes
167k views