6.8k views
19 votes
Kelsie purchased a 7.5-pound bag of seeds for her chickens that cost $32.00. What is the unit price per pound?​

Kelsie purchased a 7.5-pound bag of seeds for her chickens that cost $32.00. What-example-1

1 Answer

14 votes

I guess it is none, because if you multiply all these options by 7.5, you will not get 32. However, option C multiplied with 7.5 does get you 32.4, which rounds to 32, so my advice to be to answer with C. $4.32

User Saju
by
4.7k points