39.2k views
3 votes
World Class Rings produces class rings. Its best-selling model has a direct materials standard of 16 grams of a special alloy per ring. This special alloy has a standard cost of $63.30 per gram. In the past month, the company purchased 16,800 grams of this alloy at a total cost of $1,061,760. A total of 16,300 grams were used last month to produce 1,000 rings.

Requirements:
1. What is the actual cost per gram of the special alloy that World Class Rings purchased last month? (Round your answer to the nearest cent.) The actual cost per gram of the special alloy that World Class Rings purchased last month is $_____.
2. What is the direct material price variance? (Abbreviations used: DM = Direct materials) Begin by determining the formula for the price variance, then compute the price variance for direct materials.
3.·What is the direct material quantity variance? (Abbreviations used: DM = Direct materials) Determine the formula for the quantity variance, then compute the quantity variance for direct materials.
4. How might the direct material price variance for the company last month be causing the direct material quantity variance?
The_____direct material price variance might mean that World Class Rings purchased a______. As a result, the company______quantity (efficiency) variance alloy than the standard allows. This accounts for the_____quantity (efficiency) variance.

User Ayvazj
by
5.0k points

1 Answer

6 votes

Answer:

1. What is the actual cost per gram of the special alloy that World Class Rings purchased last month? (Round your answer to the nearest cent.) The actual cost per gram of the special alloy that World Class Rings purchased last month is $_____.

= $1,061,760 / 16,800 grams = $63.20 per gram

2. What is the direct material price variance? (Abbreviations used: DM = Direct materials) Begin by determining the formula for the price variance, then compute the price variance for direct materials.

direct materials price variance = (AP - SP) x AQ = ($63.20 - $63.30) x 16,300 = -$1,630 favorable variance

3.·What is the direct material quantity variance? (Abbreviations used: DM = Direct materials) Determine the formula for the quantity variance, then compute the quantity variance for direct materials.

direct materials quantity variance = SP x (AQ - SQ) = $63.30 x (16,300 - 16,000) = $18,990 unfavorable variance

4. How might the direct material price variance for the company last month be causing the direct material quantity variance?

The FAVORABLE direct material price variance might mean that World Class Rings purchased a LOWER QUALITY MATERIAL. As a result, the company USED MORE ALLOW THAN STANDARD quantity (efficiency) variance alloy than the standard allows. This accounts for the UNFAVORABLE quantity (efficiency) variance.

User SYN
by
5.7k points