9.5k views
5 votes
Suppose you finance a home in the amount of $425,000 at 4.3% compounded monthly for 30 years. Calculate your payment.

1 Answer

7 votes

Answer: $1,540,194.30 .

Explanation:

The formula to calculate the accumulated amount earned on principal (P) at rate of interest (r)[ in decimal] compounded monthly after t years :


A=P(1+(r)/(12))^(12t)

Given: P= $425,000

r= 4.3% = 0.043

t= 30 years


A=425000(1+(0.043)/(12))^(12(30))\\\\=425000(1.003583)^(360)\\\\=425000*3.62398657958\approx1540194.30

Hence, the payment would be $1,540,194.30 .

User Macno
by
7.8k points