24.0k views
3 votes
If a 15% discount is applied to a 15,000,000 car, what will its price be.

User Erna
by
7.8k points

2 Answers

0 votes

Answer:

12750000

Explanation:


15\% \: discount \:on \: 15,000,000\\\\= (15)/(100) * 15,000,000\\\\\\= (225000000)/(100)\\ \\= 2250000\\\\15 000 000 - 225 0000= 12750000

User Dmitry Melnikov
by
7.0k points
4 votes

Answer:

$12,750,000

Explanation:

15,000,000 x 0.15 = 2,250,000

15,000,000 - 2,250,000 = 12,750,000

User Mikus
by
7.6k points