232k views
2 votes
max drove 460 miles in 8 hours at a constant speed. How long would it take him to drive 661.25 miles at that speed? speed=d/t Time =d/s​

1 Answer

5 votes

Answer:

x = 11.5 hours

Explanation:

Set up a proportion:


(460)/(8) =
(661.25)/(x)

661.25/460 = 1.4375

Multiply 8 by 1.4375 to find x:

8(1.4375) = 11.5

x = 11.5 hours

User Benbjo
by
6.7k points