Answer:
The speed of the rod is 2.169 m/s.
Step-by-step explanation:
Given that,
Mass = 0.100 kg
Current = 15.0 A
Distance = 2 m
Length = 0.550 m
Kinetic friction = 0.120
(a). We need to calculate the magnetic field
Using relation of frictional force and magnetic force



Where, l = length
i = current
m = mass
Put the value into the formula



(b). If the friction between the rod and rail is reduced zero.
So,

We need to calculate the acceleration
Using formula of force




Put the value into the formula


We need to calculate the speed of the rod
Using equation of motion

Put the value into the formula



Hence, The speed of the rod is 2.169 m/s.