179k views
5 votes
A company makes cat food. Management is considering whether the hard cardboard box for packing a case of canned cat food should be made internally or purchased from another company. The costs of producing the cardboard boxes include:_________.

Variable cost per box $0.39
Total fixed costs of the factory $59,030 per year
Total boxes needed annually 21,962
Quote from the supplier, per box $0.22
How much will the company save (or lose) IN TOTAL if they accept the supplier's quote? If they lose money, put a negative sign in front of your answer. If they save money, just put in the number without any sign in front of it.

User Luan D
by
9.1k points

1 Answer

4 votes

Answer:

Total relevant cost of 21,962 * $0.39 = $8,565.18

making internally

Less: Total relevant 21,962 * 0.22 = $4,831.64

cost of purchasing

Savings in cost $3,733.54

Conclusion: Manufacturing the hard cardboard box internally will save cost of $3,733.54 as compared to cost of purchasing the same quantity of box needed from supplier.

Note: Fixed costs is not relevant cost as it is unavoidable.

User Velval
by
7.5k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.