159k views
5 votes
Piper's Pizza sold baking equipment for $25,000. The equipment was originally purchased for $72,000, and depreciation through the date of sale totaled $51,000. What was the gain or loss on the sale of the equipment?

Sale amount
Less:
Cost of the baking equipment
Book value

User AlanSTACK
by
6.2k points

1 Answer

3 votes

Answer:

$4,000 gain

Explanation:

The calculation of gain or loss on the sale of the equipment is shown below:-

Gain or loss on the sale of the equipment = Sales - Cost of the baking equipment - Accumulated Depreciation

= $25,000 - ($72,000 - $51,000)

= $25,000 - $21,000

= $4,000

Therefore for computing the gain or sale we simply applied the above formula.

User Litishia
by
5.8k points