141k views
5 votes
Calculate a pressure at a point that is 100 m below the surface of sea water of density 1150 kgm?



1 Answer

1 vote

Answer:

1229.08975 kPa

Step-by-step explanation:

Given that:

The depth of the water = 100 m below the surface of the water.

The density of the water = 1150 kgm

The mass of the water = depth of the water × density of the water

The mass of the water = 100 m × 1150 kgm

The mass of the water = 115000 kgf/m²

The mass of the water is the pressure of the water at a depth of 100 m below the surface of the water.

Since 1 kgf/m² = 0.00980665 kPa

Then 115000 kgm² = (115000 × 0.00980665) kPa

= 1127.76475 kPa

At standard temperature and pressure , the atmospheric pressure = 101.325 kPa.

Therefore, the pressure below the surface of sea water = 1127.76475 kPa + 101.325 kPa

= 1229.08975 kPa

User Thomas Schneiter
by
7.1k points