26.4k views
5 votes
Gail bought 5 pounds of oranges and 2 pounds of bananas for $14. Her husband later bought 3 pounds of oranges and 6 pounds of bananas for $18. What was the cost per pound of the oranges and the bananas?

User Shaena
by
5.7k points

2 Answers

4 votes
Answer: cost of orange per pound = 2$
Cost of banana per pound = 2$

Step-by-step explanation:

User Lati
by
6.2k points
3 votes

Answer:

1 pound of Oranges = $2

1 pound of Bananas = $2

Step-by-step explanation:

O = Oranges

B = Bananas

=> 5o + 2b = 14

=> 2b = 14 - 5o

=> b = 14/2 - 5/2o

=> b = 7 - 2.5o

3o + 6b = 18

=> 3o + 6( 7 - 2.5o ) = 18

=> 3o + 42 - 15o = 18

=> -12o + 42 = 18

=> -12o = -24

=> -o = -2

=> o = 2

One pound of oranges costs $2.

So,

5 (2) + 2b = 14

=> 10 + 2b = 14

=> 2b =4

=> b = 2

One pound of bananas also costs $2.

User Parkwookyun
by
5.9k points