Answer:
30.51 meters
Explanation:
Given that:
The distance from the point to the base of the tower = 42 m, the angle of elevation = 36°.
According to sine rule if a,b,c are the sides of a triangle and its respective opposite angles are A, B, C. Therefore:

Let the height of the tower be a and the angle opposite the height be A = angle of elevation = 36°
Also let the distance from the point to the base of the tower be b = 42 m, and the angle opposite the base of the tower be B
To find B, since the angle between the height of the tower and the base is 90°, we use:
B + 36° + 90° = 180° (sum of angles in a triangle)
B + 126 = 180
B = 180 - 126
B = 54°
Therefore using sine rule:

The height of the tower is 30.51 meters