74.8k views
2 votes
Richards Corporation uses the FIFO method of process costing. The following information is available for October in its Fabricating Department: Units: Beginning Inventory: 80,000 units, 60% complete as to materials and 20% complete as to conversion. Units started and completed: 250,000. Units completed and transferred out: 330,000. Ending Inventory: 30,000 units, 40% complete as to materials and 10% complete as to conversion. Costs: Costs in beginning Work in Process - Direct Materials: $37,200. Costs in beginning Work in Process - Conversion: $79,700. Costs incurred in October - Direct Materials: $646,800. Costs incurred in October - Conversion: $919,300. Calculate the cost per equivalent unit of conversion.

User Pasha Bitz
by
5.3k points

1 Answer

3 votes

Answer:

$2.90 per equivalent unit of conversion

Step-by-step explanation:

equivalent units of conversion (under FIFO) = [units in beginning inventory x ( 1 - previous conversion rate)] + units started and completed + (units in ending inventory x conversion rate) = [80,000 x (1 - 20%)] + 250,000 + (30,000 x 10%) = 64,000 + 250,000 + 3,000 = 317,000 units

cost per equivalent unit of conversion = total conversion costs / total equivalent units of conversion = $919,300 / 317,000 units = $2.90 per equivalent unit

User Ervin Szilagyi
by
4.6k points