Answer:
$2.90 per equivalent unit of conversion
Step-by-step explanation:
equivalent units of conversion (under FIFO) = [units in beginning inventory x ( 1 - previous conversion rate)] + units started and completed + (units in ending inventory x conversion rate) = [80,000 x (1 - 20%)] + 250,000 + (30,000 x 10%) = 64,000 + 250,000 + 3,000 = 317,000 units
cost per equivalent unit of conversion = total conversion costs / total equivalent units of conversion = $919,300 / 317,000 units = $2.90 per equivalent unit