27.0k views
0 votes
A 50kg block slides down a slope that forms an angle of 54 degrees if it is known that when descending it has a force of 40N and a coefficient of friction of 0.33. What is the acceleration in the block?

User Dana V
by
6.1k points

1 Answer

4 votes

Answer:

The acceleration in the block is 2.1 m/s²

Step-by-step explanation:

Given that,

Mass = 50 kg

Angle = 54°

Force = 40 N

Coefficient of friction = 0.33

We need to calculate the acceleration in the block

Using balance equation


F_(net)=F_(f)-F\cos\theta


ma=\mu mg\sin\theta-F\cos\theta


a=(\mu mg\sin\theta-F\cos\theta)/(m)

Put the value into the formula


a=(0.33*50*9.8\sin54-40\cos54)/(50)


a=2.1\ m/s^2

Hence, The acceleration in the block is 2.1 m/s²

User Eldar Rakhimberdin
by
6.5k points