184k views
3 votes
A sofa manufacturer can produce 10 sofas for $2,500 and 12 sofas for $2,760. What is the difference between the average cost per sofa for 12 sofas and the marginal cost of the 12th sofa

User Samsam
by
7.1k points

2 Answers

4 votes

Answer:

100

Step-by-step explanation:

I took the question on the assignment and got it right

User Tech Savvy
by
7.1k points
2 votes

Answer:100

Step-by-step explanation:

The following information can be gotten from the question:

Cost for 10 sofas = $2500

Cost for 12 sofas = $2760.

Average Cost = Total Cost/Quantity

2500 / 10 = $250 and

$2760 / 12 = $230

The average cost for 12 sofas will be $230

Marginal cost is the change in total cost divided by the change in quantity. This will be:

= ( 2760 - 2500 )/( 12 - 10 )

= 260/2

= 130

The difference between the average cost per sofa for 12 sofas and the marginal cost of the 12th sofa will be:

=230 - 130

= 100

User Pjincz
by
7.3k points