106k views
5 votes
An employee produces 10 parts during a shift in which he made $90. What is the labor content of the product? $5 $900 $9 $0.111 $6

User Fitorec
by
6.5k points

1 Answer

2 votes

Answer:

$9

Step-by-step explanation:

Calculation for the labor content of the product.

Using this formula

Labor content = Cash/Numbers of item produced

Where,

Cash=$90

Numbers of item produced=10 parts

Let plug in the formula

Labor content=$90/10

Labor content=$9

Therefore the labor content of the product will be $9

User Levi H
by
7.5k points