230k views
0 votes
Which response has both answers correct? Will a precipitate form when 250 mL of 0.33 M Na 2CrO 4 are added to 250 mL of 0.12 M AgNO 3? [K sp(Ag 2CrO 4) = 1.1 × 10 –12] What is the concentration of the silver ion remaining in solution?

1 Answer

5 votes

Answer:

A precipitate will form.

[Ag⁺] = 2.8x10⁻⁵M

Step-by-step explanation:

When Ag⁺ and CrO₄²⁻ are in solution, Ag₂CrO₄(s) is produced thus:

Ag₂CrO₄(s) ⇄ 2 Ag⁺(aq) + CrO₄²⁻(aq)

Ksp is defined as:

Ksp = 1.1x10⁻¹² = [Ag⁺]² [CrO₄²⁻]

Where the concentrations [] are in equilibrium

Reaction quotient, Q, is defined as:

Q = [Ag⁺]² [CrO₄²⁻]

Where the concentrations [] are the actual concentrations

If Q < Ksp, no precipitate will form, if Q >= Ksp, a precipitate will form,

The actual concentrations are -Where 500mL is the total volume of the solution-:

[Ag⁺] = [AgNO₃] = 0.12M ₓ (250mL / 500mL) = 0.06M

[CrO₄²⁻] = [Na₂CrO₄] = 0.33M × (250mL / 500mL) = 0.165M

And Q = [0.06M]² [0.165M] = 5.94x10⁻⁴

As Q > Ksp; a precipitate will form

In equilibrium, some Ag⁺ and some CrO₄⁻ reacts decreasing its concentration until the system reaches equilibrium. Equilibrium concentrations will be:

[Ag⁺] = 0.06M - 2X

[CrO₄²⁻] = 0.165M - X

Where X is defined as the reaction coordinate

Replacing in Ksp expression:

1.1x10⁻¹² = [0.06M - 2X]² [0.165M - X]

Solving for X:

X = 0.165M → False solution. Produce negative concentrations.

X = 0.0299986M

Replacing, equilibrium concentrations are:

[Ag⁺] = 0.06M - 2(0.0299986M)

[CrO₄²⁻] = 0.165M - 0.0299986M

[Ag⁺] = 2.8x10⁻⁵M

[CrO₄²⁻] = 0.135M

User Guillaume Poussel
by
6.6k points