94.7k views
2 votes
If 4 pounds of cherries cost $10, what is the unit price

User Antoniodvr
by
5.5k points

1 Answer

1 vote

Answer:

2.5$ per pound

Explanation:

The cost of 4 pounds of cherries cost 10$

So to khow the price of 1 pound we must divide 10 by 4.

● 10/4 = 2.5

So 1 pound costs 2.5$

User MCMZL
by
5.7k points