Answer:
power = 600000 W
intensity = 6666666.66 W/m²
Em = 70880.18 N/m
F = 2 ×
N
Step-by-step explanation:
given data
frequency f = 2400 MHz
height oven cavity h = 25 cm = 0.25 m
base area measures A = 30 cm by 30 cm
total microwave energy content of cavity E = 0.50 mJ = 0.50 ×
solution
first, we get here total time taken from top to bottom that is express as
Δt =
...............1
Δt =
Δt = 8.33 ×
s
and
power output will be
power =
..............2
power =

power = 600000 W
and
intensity of the microwave beam is
intensity = power output ÷ base area ..............2
intensity =
intensity = 6666666.66 W/m²
and
electric field amplitude is
as we know intensity I =
...............3

E(rms) = 50119.87 N/m
and we know
Em = 70880.18 N/m
and
force on the base due to the radiation is by the radiation pressure
..................4
so
F =
F = 2 ×
N