4.9k views
4 votes
HELPPP!! ASAPPP!! PLEASEEE

HELPPP!! ASAPPP!! PLEASEEE-example-1

1 Answer

6 votes

Answer: 9.675 Hz .

Step-by-step explanation:

Given, velocity of waves = 12.9 m/s

Length of string = 2.00 m

Let
\lambda be the wavelength , then for 3 loops


(3)/(2)\lambda= \text{length of string}\\\\\Rightarrow\ (3)/(2)\lambda= 2\ m\\\\\Rightarrow\ \lambda= (4)/(3)\ m

Now , velocity = frequency x wavelength

Then, frequency =
(velocity)/(wavelength)


=(12.9*3)/(4)\\\\=9.675\ Hz

hence, it will create standing waves with 3 loops at 9.675 Hz .

User Melad
by
7.0k points