68.4k views
2 votes
A 250 watt electric bulb is lighted for 5 hours daily and four 6 watt bulbs are lighted for 4.5 hours daily. Calculate the energy consumed (in kWh) in the month of February.

User Jendrusk
by
7.3k points

1 Answer

3 votes

Answer:

38.024 KWh

Explanation

250 watts multiplied with 5 hours daily multiplied with 28 days monthly equals 35000 Watt hours. Divided by a 1000 to get the KWh equals 35 KWh.

= 250×5hrs× 28days

= 35000watts

= 35000/1000

= 35KWh

Four 6 watt lightbulbs equals 24 watts 4x6=24

Hence, 24×4.5hrs×30days

= 3024watts

= 3024/1000

= 3.024KWhr

The total amount of energy consumed in the month of February = 35 KWh + 3.024 KWh = 38.024 KWh

Note that I had to use 28days since we are considering the month of February.

User Rycornell
by
7.1k points